Kicker 51LX30001 Subwoofer Amplifier
Product image 4
Features
  • Monitor and adjust with the included LXRC Dash Remote
  • Class-D design for lower current draw, longer playing times, and lower operating temperatures
  • Gain-match LEDs show you perfect gain setting
  • KickEQ+™ parametric bass boost 0–6dB
  • Customize the appearance with reversible center panel and choice of 11 RGB LED accent colors
  • Equipped with FIT+™ technology, accepting low- and high-level signals up to 40V, with differential inputs designed to eliminate unwanted noise for crystal-clear sound
  • LX Remote Control (LXRC) with RGB LED indicators.
Comes with the LX REMOTE CONTROL (LXRC)
  • Dynamic fingertip dash remote of bass level adjustment
  • Displays battery voltage in fuel-gauge-style readout
  • Control of its RGB LED brightness
  • Output clipping indicator to prevent distortion and protect your system
  • Cable Length – 19.75 feet (6m) RJ45 cable
https://www.kicker.com/files/whitepapers/51LX30001-wp.pdf
Specifications
LX 3000.1 white paper: 51LX30001 Whitepaper PDF
RMS Power [Watts Channel] @ 14.4V:
   1Ω mono: 3000W
   2Ω mono: 2000W
   4Ω mono: 1100W
Dynamic Power [Watts]: 3800
Frequency Response [Hz]: 10–160, +0/–1dB
Signal-to-Noise Ratio (a-weighted, re: rated power): >95dB
Signal-to-Noise Ratio (ref: 1W output): >75dB
Dimensions [in]: 2 3/8 H x 8 7/16 W x 12 5/8 L
Input Sensitivity:
   High level 1V–40V
   Low level 125mV–5V
Variable Electronic Crossover:
   LP; 24dB/octave Linkwitz-Riley
   variable 40–160Hz
Variable Subsonic Filter:
   24dB/octave Linkwitz-Riley
   variable hi-pass @ 10–80Hz
KickEQ+™ Parametric Bass Boost:
   0–6dB, variable center 20–80Hz,
   variable bandwidth 1–5
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
   1Ω mono: 3000W
   2Ω mono: 2000W
   4Ω mono: 1100W
Dynamic Power [Watts]: 3800
Input Sensitivity:
   High level 1V–40V
   Low level 125mV–5V
Variable Electronic Crossover:
   LP; 24dB/octave Linkwitz-Riley
   variable 40–160Hz
Variable Subsonic Filter:
   24dB/octave Linkwitz-Riley
   variable hi-pass @ 10–80Hz