JVC KS-DR2004D Marine Powersports Audio 4-Ch. Amplifier 50w RMS x 4 600w Max
Product image 4
Product image 5
JVC KS-DR2004D Marine 4-Channel Class D Amplifier
Mud, Sand, Dirt, Rocks or Water — The JVC KS-DR2004D is BUILT TO LAST.
IP67/IP66 Waterproof & Dustproof
IPX6: Protection against Powerful Water Jets / Water projected in powerful jets, up to 12.5mm (0.49 inch) against the amplifier from any direction shall have no harmful effects. IPX7: Protection against Immersion, up to 1 m (3 feet, 3 inch) depth / Restricts harmful amounts of water entry when the amplifier is immersed in water under defined conditions of pressure and time, up to 1 m (3 feet, 3 inches) of submersion.
Dust Tight
IP6X: Effective against Dust-tight / Dust entry is restricted to avoid damage to the amplifier.
ASTM B117 Rustproof
Vibration-proof
15/64 Inch Die-Cast Material
Sound Optimization
SOUND QUALITY is Never Sacrificed.
Increased Power Flow
High Quality Capacitors
Magnetic Shielding
Magnetic Shielding for the output coils reduce radiated noise, delivering smooth and accurate sound.
Dimensions
KS-DR2004D features compact size for versatile installation even in tight spaces.
Specifications
Audio unit
Max Power Output: 600W
Stereo (4 ohms): 50W x 4 (20Hz - 200Hz, less than or equal to 1.0% THD)
Stereo (2 ohms): 75W x 4 (1kHz, less than or equal to 1.0% THD)
Bridged (4 ohms): 150W x 2 (1kHz, less than or equal to 1.0% THD)
Speaker Impedance: 4 ohms (2 ohms to 8 ohms allowable)
Frequency Response (+0, -3dB): 10Hz - 35Hz
Input Sensitivity (+0, -3dB): 0.2V - 5.0V
Signal to Noise Ratio: 89dB
Low Pass Filter Frequency (-12dB/oct.): 50Hz - 200Hz (variable)
High Pass Filter Frequency (-12dB/oct.): 50Hz - 200Hz (variable) General
Waterproof: Yes (IPX6, IPX7)
Dustproof: Yes (IP6X, IP7X)
Rustproof: Yes
Vibration-proof: Yes
Operating Voltage: 12V DC car battery
Current Consumption: 26A
Dimensions (W x H x D): 7-13/16" x 1-15/16" x 4-1/8"
Weight: 1.6kg (3.5lbs)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Dust Tight
ASTM B117 Rustproof
Vibration-proof
15/64 Inch Die-Cast Material
Sound Optimization
Increased Power Flow
High Quality Capacitors
Magnetic Shielding
Dimensions
Specifications
Audio unit
Max Power Output: 600W
Signal to Noise Ratio: 89dB
Waterproof: Yes (IPX6, IPX7)
Dustproof: Yes (IP6X, IP7X)
Rustproof: Yes
Vibration-proof: Yes
Current Consumption: 26A