AudioControl TXRM02D10 Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure - Ram Truck (2002-25)
Product image 4
Designed for seamless integration beneath your RAM truck’s rear seat, our Dual 10” Sealed Subwoofer Enclosure offers a convenient and efficient method to augment your audio system with powerful AudioControl Space Series subwoofers. Engineered with durability in mind, this fiberglass enclosure is built to withstand challenging conditions, boasting rugged & weather-resistant features.
800 Watt RMS / 1200 Watt Max. Install Guide.
*NOTE: Under seat storage must be removed for this enclosure to be installed.
Compatibility
2009-2018 - RAM 1500 CREW CAB
2003-2025 - RAM 2500/3500 QUAD CAB
2009-2025 - RAM 2500/3500 CREW CAB
2019-2025 - RAM 1500 CLASSIC QUAD/CREW CAB
Enclosure Features
  • Roadkill-Armor Coat
  • Permanent Heat Bonded EPM (Elastomeric Polyurethane Molecule) Enclosure Coating
  • Weather-Resistant Enclosure for Harsh Outdoor Environments
  • Sound Dampening Properties for Resonance Reduction
  • Scratch, Crack, and Peel-Resistant
  • Chemical and Stain-Resistant
  • Impact Absorption
  • UV Protection
  • Provides Leak and Corrosion Prevention
  • Heavy Duty Fiberglass with Internal Bracing
  • Poly-Fill Included to Absorb Standing Waves and Reduce Distortion
  • Durable, Coated Steel Subwoofer Grille for Extra Protection
  • XT-90 Connector Option for quick disconnect
Subwoofer Features
  • 10” 4Ω Space Series Subwoofers (wired @ 2Ω)
  • 400W-1200W Enclosure Power Range (800W Ideal)
  • Weather-Resistant Design
  • Fiber Matrix Injection Molded Polypropylene Cone for Optimum Sound Reproduction
  • Durable Isoprene Polymer Surround
  • Powder-Coated Frame
  • Wrap-Sealed Rubber Gasket to Protect Enclosure Interior
Thermal & Mechanical Elements
  • 2.5” Black Anodized Voice Coil Former for Superior Heat Dissipation
  • Air-Cooled Ventilated Motor Topology for Providing Optimal Thermal Efficiency
  • High Tension Stitched Lead Wires for Increased Flexibility at High Excursion
  • Shallow Cone Design
  • Efficient Motor Design via Magentic FEA Technology
  • Micro Level Bonding Adhesive for Increased Strength
  • High Density Ferrite Magnet
  • Push Style Terminals Provide Consistent Tension For a Reliable Connection
  • Grilles Included
  • High-Quality Mounting Hardware
Specifications
Subwoofer Size: Dual 10”
Voice Coil: Single 4 ohm
DC Resistance (Re): 2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL): 86dB
Frequency Response: 20Hz – 250Hz
RMS Power: Min 400 watts – Ideal 800 watts
Peak Power: 1,200 watts
Dimensions
Total Weight: 45.6 lbs
Height: 9.93 in
Width: 57.87 in
Depth: 13.44 in
What's In The Box
(2) A69 Speakers
User Manual
Product Information
Shipping & Returns
Description
Compatibility
Enclosure Features
  • Roadkill-Armor Coat
  • Chemical and Stain-Resistant
  • Impact Absorption
  • UV Protection
Subwoofer Features
  • Weather-Resistant Design
  • Powder-Coated Frame
Thermal & Mechanical Elements
  • Shallow Cone Design
  • High Density Ferrite Magnet
  • Grilles Included
Specifications
Subwoofer Size: Dual 10”
Voice Coil: Single 4 ohm
DC Resistance (Re): 2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL): 86dB
Peak Power: 1,200 watts
Dimensions
Total Weight: 45.6 lbs
Height: 9.93 in
Width: 57.87 in
Depth: 13.44 in
What's In The Box
(2) A69 Speakers
User Manual
AudioControl TXRM02D10 Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure - Ram Truck (2002-25) | Car Toys