AudioControl TXGM14D10 Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure - Chevy/GMC Trucks (2014-18)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
800 Watt RMS / 1200 Watt Max. Install Guide.
Compatibility
Chevy Silverado/GMC Sierra 1500 (2014-18)
Chevy Silverado/GMC Sierra 2500/3500 (2014-19)
Enclosure Features
  • Roadkill-Armor Coat
  • Permanent Heat Bonded EPM (Elastomeric Polyurethane Molecule) Enclosure Coating
  • Weather-Resistant Enclosure for Harsh Outdoor Environments
  • Sound Dampening Properties for Resonance Reduction
  • Scratch, Crack, and Peel-Resistant
  • Chemical and Stain-Resistant
  • Impact Absorption
  • UV Protection
  • Provides Leak and Corrosion Prevention
  • Heavy Duty Fiberglass with Internal Bracing
  • Poly-Fill Included to Absorb Standing Waves and Reduce Distortion
  • Durable, Coated Steel Subwoofer Grille for Extra Protection
  • XT-90 Connector Option for quick disconnect
Subwoofer Features
  • 10” 4Ω Space Series Subwoofers (wired @ 2Ω)
  • 400W-1200W Enclosure Power Range (800W Ideal)
  • Weather-Resistant Design
  • Fiber Matrix Injection Molded Polypropylene Cone for Optimum Sound Reproduction
  • Durable Isoprene Polymer Surround
  • Powder-Coated Frame
  • Wrap-Sealed Rubber Gasket to Protect Enclosure Interior
Thermal & Mechanical Elements
  • 2.5” Black Anodized Voice Coil Former for Superior Heat Dissipation
  • Dual Dust Cap System for Enclosure Compression Control
  • Efficient Motor Design via Magentic FEA Technology
  • Micro Level Bonding Adhesive for Increased Strength
  • High Density Ferrite Magnet
  • Push Style Terminals Provide Consistent Tension For a Reliable Connection
  • Grilles Included
  • High-Quality Mounting Hardware
Specifications
Speaker Model: SPC-10S4 (x2)
Subwoofer Size: Dual 10”
Voice Coil: Single 4 ohm
DC Resistance (Re): 2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL): 86dB
Frequency Response: 20Hz – 250Hz
RMS Power: Min 400 watts – Ideal 800 watts
Peak Power: 1,200 watts
Dimensions
Total Weight: 45.6 lbs
Height: 7.14in / 18.1356cm
Width: 51.18in / 129.9972cm
Depth: 13.55in / 34.417cm
Product Information
Shipping & Returns
Description
Compatibility
Enclosure Features
  • Roadkill-Armor Coat
  • Chemical and Stain-Resistant
  • Impact Absorption
  • UV Protection
Subwoofer Features
  • Weather-Resistant Design
  • Powder-Coated Frame
Thermal & Mechanical Elements
  • High Density Ferrite Magnet
  • Grilles Included
Specifications
Speaker Model: SPC-10S4 (x2)
Subwoofer Size: Dual 10”
Voice Coil: Single 4 ohm
DC Resistance (Re): 2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL): 86dB
Peak Power: 1,200 watts
Dimensions
Total Weight: 45.6 lbs
Height: 7.14in / 18.1356cm
Width: 51.18in / 129.9972cm
Depth: 13.55in / 34.417cm
AudioControl TXGM14D10 Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure - Chevy/GMC Trucks (2014-18) | Car Toys