AudioControl TXFF15D10 Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure - Ford Trucks (2015-23+)
Treat yourself to incredible audio performance in your Ford F-150 or Ford F-250/F-350 Super Duty truck with the AudioControl Under Seat Sealed Dual 10" Loaded Subwoofer Enclosure. Made to receive 800 Watts RMS input, this sealed, custom-fit enclosure integrates seamlessly into your truck's interior, providing deep, distortion-free bass. Designed specifically for the F-150 Super Crew and F-250/F-350 Super Duty Crew models, it comes pre-loaded with dual 10" Space Series subwoofers by AudioControl, delivering crisp, immersive sound. Easy to install, this enclosure ensures a quick setup for an elevated audio experience, whether you're on the highway or off-road.
800 Watt RMS / 1200 Watt Max. Install Guide.
Compatibility
Ford F-150 (2015-2023)
Ford F-250/350 Super Duty (2017+)
Enclosure Features
- Roadkill-Armor Coat
- Permanent Heat Bonded EPM (Elastomeric Polyurethane Molecule) Enclosure Coating
- Weather-Resistant Enclosure for Harsh Outdoor Environments
- Sound Dampening Properties for Resonance Reduction
- Scratch, Crack, and Peel-Resistant
- Chemical and Stain-Resistant
- Impact Absorption
- UV Protection
- Provides Leak and Corrosion Prevention
- Heavy Duty Fiberglass with Internal Bracing
- Poly-Fill Included to Absorb Standing Waves and Reduce Distortion
- Durable, Coated Steel Subwoofer Grille for Extra Protection
- XT-90 Connector Option for quick disconnect
NOTE: If equipped under seat storage must be removed
Subwoofer Features
- 10” 4Ω Space Series Subwoofers (wired @ 2Ω)
- 400W-1200W Enclosure Power Range (800W Ideal)
- Weather-Resistant Design
- Fiber Matrix Injection Molded Polypropylene Cone for Optimum Sound Reproduction
- Durable Isoprene Polymer Surround
- Powder-Coated Frame
- Wrap-Sealed Rubber Gasket to Protect Enclosure Interior
Thermal & Mechanical Elements
- 2.5” Black Anodized Voice Coil Former for Superior Heat Dissipation
- Air-Cooled Ventilated Motor Topology for Providing Optimal Thermal Efficiency
- High Tension Stitched Lead Wires for Increased Flexibility at High Excursion
- Shallow Cone Design
- Efficient Motor Design via Magentic FEA Technology
- Micro Level Bonding Adhesive for Increased Strength
- High Density Ferrite Magnet
- Push Style Terminals Provide Consistent Tension For a Reliable Connection
- Grilles Included
- High-Quality Mounting Hardware
Specifications
Speaker Model: SPC-10S4 (x2)
Subwoofer Size: Dual 10”
Voice Coil: Single 4 ohm
DC Resistance (Re): 2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL): 87dB
Frequency Response: 20Hz – 250Hz
RMS Power: Min 400 watts – Ideal 800 watts
Peak Power: 1,200 watts
Dimensions
Total Weight: 49.4 lbs
Height: 8.7in / 22.098cm
Width: 51in / 129.54cm
Depth: 11.75in / 29.845cm
Description
Compatibility
Ford F-150 (2015-2023)
Enclosure Features
- Roadkill-Armor Coat
- Chemical and Stain-Resistant
- Impact Absorption
- UV Protection
Subwoofer Features
- Weather-Resistant Design
- Powder-Coated Frame
Thermal & Mechanical Elements
- Shallow Cone Design
- High Density Ferrite Magnet
- Grilles Included
Specifications
Speaker Model: SPC-10S4 (x2)
Subwoofer Size: Dual 10”
Voice Coil: Single 4 ohm
DC Resistance (Re): 2 ohm
Sensitivity 1W/M (SPL): 87dB
Peak Power: 1,200 watts
Dimensions
Total Weight: 49.4 lbs
Height: 8.7in / 22.098cm
Width: 51in / 129.54cm
Depth: 11.75in / 29.845cm