AudioControl EPIC4000 EPIC Series Subwoofer Amplifier
Product image 4
Features
  • High-Current Design – 1Ω Stable: Provides massive, stable power output necessary to drive the most demanding low-impedance speaker loads at 4000W RMS @ 1 ohm.
  • EPIC Boost Variable Frequency Bass Boost: Hear your bass slam with a variable frequency (30 to 80 Hz) bass equalizer with a boost range of 0 dB to +12 dB.
  • EPICENTER Link: Simplify installation with the EPICENTER LINK (included) to seamlessly connect the EPIC amplifier and The EPICENTER bass restoration processor (sold separately) for an unbeatable bass experience and 1A fuse protection to safeguard your equipment.
Specifications
Amplifier Topology: Class D
Power Output RMS (14.4V, <1% THD):
     1000 Watts @ 4 ohms
     2000 Watts @ 2 ohms
     4000 Watts @ 1 ohm
Frequency Response (+/- 1 dB): 10 Hz - 190 Hz
S/N Ratio: 104.8 dBa, Ref 1000 Watts @ 4 ohms
Power / Ground Wire Gauge: 0 AWG
Speaker Terminal Wire Gauge: 8 AWG
Recommended Fuse Rating: 200 Amp x 2 / 400 Amps x 1
Low Pass Filter: 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
Subsonic Filter: 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
EPIC Boost: 30 to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
Line-level Inputs: 0.5 to 12 VRMS
Chassis Dimensions (LxWxH): 21 in x 6.1 in x 2.04 in
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
Amplifier Topology: Class D
     1000 Watts @ 4 ohms
     2000 Watts @ 2 ohms
     4000 Watts @ 1 ohm