AudioControl EPIC1500 EPIC Series Subwoofer Amplifier
Product image 4
Features
  • Compact High-Power Class D Monoblock Amplifier
  • High-Current Design – 1Ω Stable
  • Smart Auto-Reset Protection Circuit
  • 12 dB/octave Linkwitz-Riley Variable Low Pass Filter
  • 12 dB/octave Variable Subsonic Filter
  • EPICBoost™ Variable Frequency Bass Boost
  • ACR-E Remote Level Control Included
  • Solid Power/Speaker Terminals with Hex Screws
  • Built for THE EPICENTER®
Specifications
INPUTS
Line-Level Inputs: 500mV – 12V RMS
OUTPUTS - Continuous Power (RMS) @ 14.4V
1 x 600 Watts @ 4 ohms
1 x 1000 Watts @ 2 ohms
1 x 1500 Watts @ 1 ohm
1 x 3000 Watts @ 2 ohms Bridged (Strapped)
Remote Level Control
Included
Weights & Dimensions
6.1″ W x 10.59″ L x 2.01″ H
Performance
Frequency Response (+/- 1 dB): 10 Hz – 190 Hz
S/N Ratio: 92.8 dBa, Ref 600 Watts @ 4 ohms
Power / Ground Wire Gauge: 4 AWG
Recommended Fuse Rating: 150 Amps
Low Pass Filter: 12dB/octave Linkwitz-Riley, 40 Hz to 180 Hz
Subsonic Filter: 12 dB/octave Linkwitz-Riley, Off to 50 Hz
EPIC Boost: Frequency Center: 30 Hz to 80 Hz, Gain: 0 to 12 dB
Speaker Terminal Wire Gauge: 8 AWG
Strapable: Yes
Epicenter Link: Yes
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
  • Built for THE EPICENTER®
Specifications
INPUTS
1 x 600 Watts @ 4 ohms
1 x 1000 Watts @ 2 ohms
1 x 1500 Watts @ 1 ohm
Remote Level Control
Included
Weights & Dimensions
6.1″ W x 10.59″ L x 2.01″ H
Performance