Pioneer TS-Z10LS2 10" Subwoofer
Product image 4
Product image 5
The Z-Series is designed for high fidelity, high output, and ease of installation. The TS-Z10LS2 10" subwoofer will handle up to 400 W RMS. The shallow basket design allows installation in places where an ordinary subwoofer will not fit. The oversized dual-layer cone of Twaron aramid fiber and cellulose fiber supported by a tough butyl rubber surround delivers accurate, hard-hitting bass notes even when the music is turned up loud. The lightweight die-cast aluminum basket provides an incredibly stable housing for the subwoofer, without any coloration. Its 2-Ω voice coil makes provides system flexibility when using multiple subwoofers with a single amplifier.
Hear More
Shallow Compact Design
Twaron® Aramid Fiber + Cellulose Fiber
Butyl Rubber Suspension
High-Quality Dual-Spider Design
Deep Bass
CarSoundfit App
Specifications
Product Performance
Continuous Power handling (RMS) - Watts: 400
Frequency Response: 20 Hz to 3.8 kHz
Maximum Peak Power Handling - Watts: 1300
Nominal Impedance - Ohm: 2-Ohm
Sensitivity (1W/1m): 74dB
System-Type: Component
Features
CarSoundFit: Yes
Cut Out dimensions: 9-1/8", 23.18 cm
Free Air ResoNAnce (Fs): 34
Linear Excursion (Xmax): 9.4 mm, 3/8"
Mounting Depth: 3-1/4"
Port Diameter: 3", 7.62 cm
Port Length: 7-1/2", 19.05 cm
Recommended Ported Box Internal volume: 17 Liters, 0.60 Cu. FT.
Total Speaker "Q" (Qts): 0.48
Woofer Dimensions: 10"
Materials
Basket Material: Die Cast Aluminum
Cone Material: IMPP - Composite
Damper: Poly cotton
Drive Cone Material: Twaron Aramid Fiber
Gasket: Rubber
Installation Ring: Polypropylene
Magnet Material: Ferrite
Magnet Weight: 68 oz
Surround Material: Rubber
Surround Type: Rolled
Voice Coil Bobbin: Glass imide
Voice Coil Type: Single Voice Coilv Voice Coil wire: Copper
Wire Terminals: Push Type
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Hear More
Shallow Compact Design
Butyl Rubber Suspension
Deep Bass
CarSoundfit App
Specifications
Product Performance
Nominal Impedance - Ohm: 2-Ohm
Sensitivity (1W/1m): 74dB
System-Type: Component
Features
CarSoundFit: Yes
Free Air ResoNAnce (Fs): 34
Mounting Depth: 3-1/4"
Port Diameter: 3", 7.62 cm
Port Length: 7-1/2", 19.05 cm
Total Speaker "Q" (Qts): 0.48
Woofer Dimensions: 10"
Materials
Damper: Poly cotton
Gasket: Rubber
Magnet Material: Ferrite
Magnet Weight: 68 oz
Surround Material: Rubber
Surround Type: Rolled
Voice Coil Bobbin: Glass imide
Wire Terminals: Push Type
Pioneer TS-Z10LS2 10" Subwoofer | Car Toys