Pioneer TS-D10LS4 10" Subwoofer
Product image 4
Product image 5
If your vehicle’s audio system is not giving you the sound you want, the TS-D10LS4 10" shallow-mount subwoofer might be what you are looking for. It was built to handle up to 350 W RMS with the ability to deliver impressive low frequencies. This subwoofer features an injection-molded polypropylene IMPP™ cone infused with Aramid fibers for exceptional precision and strength. The butyl rubber surround supports the subwoofer during cone excursion resulting in low distortion of the bass notes even when the music is turned up loud. With a mounting depth of only 3-1/4”, this subwoofer will fit in spaces regular subwoofers will not. This subwoofer has a 4Ω impedance useful when bridging amp or for building multi-subwoofer installations.
Easily Upgrade to High Performance
Shallow Compact Design
Aramid Fiber Interlaced IMPP™
Butyl Rubber Suspension
Conex Meta-Aramid Fiber
Deep Bass
CarSoundfit
Specifications
Product Performance
Continuous Power Handling (Rms) - Watts: 350
Frequency Response: 20 Hz to 3.4 kHz
Maximum Peak Power Handling - Watts: 1300
Nominal Impedance - Ohm: 4-Ohm
Sensitivity (1W/1M): 76dB
System-Type: Component
Features
CarSoundFit: Yes
Cut Out dimensions: 9", 23 cm
Free Air ResoNAnce (Fs): 37
Linear Excursion (Xmax): 5/16", 8 mm
Mounting Depth: 3-1/4"
Port Diameter: 3", 8 cm
Port Length: 7-1/2", 19 cm
Recommended Ported Box Internal volume: 17 Liters, 0.60 Cu. FT.
Subwoofer Grille: UD-10GL Sold Separately
Total Speaker "Q" (Qts): 0.8
Woofer Dimensions: 10"
Materials
Basket Material: Stamped Metal
Cone Material: IMPP - Aramid Fiber
Installation Ring: Polypropylene
Magnet Material: Ferrite
Magnet Weight: 43.4 oz
Surround Material: Rubber
Surround Type: Rolled
Voice Coil Bobbin: Glass imide
Voice Coil Material: Glass Imide
Voice Coil Type: Single Voice Coil 4-ohm
Voice Coil wire: Copper
Wire Terminals: Push Type
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Shallow Compact Design
Aramid Fiber Interlaced IMPP™
Butyl Rubber Suspension
Conex Meta-Aramid Fiber
Deep Bass
CarSoundfit
Specifications
Product Performance
Nominal Impedance - Ohm: 4-Ohm
Sensitivity (1W/1M): 76dB
System-Type: Component
Features
CarSoundFit: Yes
Cut Out dimensions: 9", 23 cm
Free Air ResoNAnce (Fs): 37
Mounting Depth: 3-1/4"
Port Diameter: 3", 8 cm
Port Length: 7-1/2", 19 cm
Total Speaker "Q" (Qts): 0.8
Woofer Dimensions: 10"
Materials
Basket Material: Stamped Metal
Magnet Material: Ferrite
Magnet Weight: 43.4 oz
Surround Material: Rubber
Surround Type: Rolled
Voice Coil Bobbin: Glass imide
Voice Coil wire: Copper
Wire Terminals: Push Type
Pioneer TS-D10LS4 10" Subwoofer | Car Toys