KICKER KMA800.1 Marine RoHS Subwoofer Amplifier, 800 W RMS Boat Audio, 48KMA8001
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Kicker 48KMA800.1 Mono-Channel Marine Amplifier
Experience the perfect way to get bass on your boat! A mighty Class-D power plant, 12dB crossover and subsonic filter all help you dial in the best sound. Use the remote level control to adjust the bass right from the dash and connect the full-range RCA outputs to expand your system! Ultra-Efficient Class D Design 1200 Watts of Dynamic Power Mono Amplifier Conformal-Coated Circuit Board KMBLC Remote Level Control Included Variable 12dB Crossover KickEQ™ Variable 6dB Bass Boost Fixed 25Hz Subsonic Filter RCA Pass Through Output Real Marine™ ABYC/NMMA-Compliant Power Connections 316L Stainless-Steel Hardware Included Want setup help" Go to KICKER U for a free woofer-and-amp configuration app! This KM-Series marine amplifier delivers 800 watts into one channel. See below for more details.
Specifications
POWER [watts/ch], 1 OHM MONO: 800 x 1
POWER [watts/ch], 2 OHM MONO: 600 x 1
POWER [watts/ch], 4 OHM MONO: 300 x 1
DYNAMIC POWER [watts]: 1200
COMES WITH WIRED REMOTE" : Yes
Dimensions [in] all models: 2-5/16H x 7-1/8W x 8-1/16L
Dimensions [cm] all models: 5.9H x 18.0W x 20.5L
FREQUENCY RESPONSE [Hz]: 25-200, +0/-1dB
INPUT SENSITIVITY: High Level 250mV-10V - Low Level 125mV-5V
SIGNAL-TO-NOISE RATIO: <95dB, a-weighted, re: rated power
ACTIVE CROSSOVER: 12dB/octave, variable 50-200Hz, low pass only
SUBSONIC FILTER: 24dB/octave, high pass fixed @ 25Hz
KickEQ™ BOOST: Variable 0-6dB, centered @ 40Hz RMS Power test @ 14.4v @ - 1% THD+N, Audio Precision® APx500 analyzer, see www.kicker.com/amp-power-testing for details. Dynamic Power test @ 14.4v @ &ly;/- 10% THD+N, Audio Precision APx500 analyzer, see www.kicker.com/amp-power-testing for details. Audio Precision is a registered trademark of Audio Precision in the United States and other countries.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications
DYNAMIC POWER [watts]: 1200
COMES WITH WIRED REMOTE" : Yes
KICKER KMA800.1 Marine RoHS Subwoofer Amplifier, 800 W RMS Boat Audio, 48KMA8001 | Car Toys