Audiocontrol PNW-65CS2 PNW Series 6.5" Component Speakers
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Features
Edge-enhanced steel frame for superior structural strength
Black anodized voice coil former for enhanced heat dissipation
Linear double-roll surround for precise cone movement
Complex FEA-designed high-efficiency motor
Rigid poly mica-coated cone for optimized sound performance
Rear-dampened hybrid silk dome tweeter for extended frequency response
High-quality mounting hardware included
Specifications
Crossover Type: 2nd order Linkwitz-Riley
DC Resistance (Re): 2.3 ohms
Filter Type: HP / LP
System Frequency (Fs) Response: 60-20k Hz
XO Frequency: 3.5kHz HP / LP
Slope (Octave): -12 dB
Tweeter Voice Coil Diameter: 25 mm
Midrange Voice Coil Diameter: 35 mm
Dimensions
Overall Diameter (w/o Grille) 6.5 in / 166 mm
Cut Out Diameter: 5.59 in / 142 mm
Mounting Depth: 2.36 in / 60 mm
Mounting Height (w/o Grille): 0.20 in / 5.2 mm
Mounting Height (w/ Grille): 0.86 in / 22 mm
Motor Diameter (w/ Cover): 4.6 in / 117 mm
Grille Overall Diameter: 7.05 in / 179 mm
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
DC Resistance (Re): 2.3 ohms
Filter Type: HP / LP
XO Frequency: 3.5kHz HP / LP
Slope (Octave): -12 dB
Dimensions