AudioControl EPICX12D4 EPICX Series 12" Subwoofer
Product image 4
Features
Specifications
Speaker Size: 12 in / 300 mm
Power: 500W RMS / 750W Max
Impedance: 2 or 4 ohms
Voice Coil: 2.38 in
Resonance Frequency: 30.1 Hz
Efficiency: 86.6 dB
Magnet Dimensions: 6.14 x 2.95 x 0.98 in / 156 x 75 x 25 mm
Dimensions
Overall Diameter: 12.4 in / 316 mm
Cut Out Diameter: 11.06 in / 281 mm
Mounting Depth: 6 in / 153.8 mm
Mounting Height: 1 in / 24 mm
Motor Diameter (w/ Cover): 6.4 in / 162 mm
PORTED ENCLOSURE
External Dimensions: 23.75″ W × 16.5″ H × 12.5″ D
Net Internal Volume: 2 ft3
Exterior Volume: 2.83 ft3
Material Thickness: 0.75 in
Port Area: 22.5 sq in
Port Inlet: 1.2″ W × 15″H
Port Length: 23.75 in
Tuning Frequency: 33 Hz
SEALED ENCLOSURE
External Dimensions: 19″ W × 14.5″ H × 11″ D
Internal Volume: 1.25 ft3
Material Thickness: 0.75 in
In the Box
(1) EPICX12D4 Subwoofer
User Guide
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
Specifications
Speaker Size: 12 in / 300 mm
Power: 500W RMS / 750W Max
Impedance: 2 or 4 ohms
Voice Coil: 2.38 in
Resonance Frequency: 30.1 Hz
Efficiency: 86.6 dB
Dimensions
Mounting Height: 1 in / 24 mm
PORTED ENCLOSURE
Net Internal Volume: 2 ft3
Exterior Volume: 2.83 ft3
Material Thickness: 0.75 in
Port Area: 22.5 sq in
Port Inlet: 1.2″ W × 15″H
Port Length: 23.75 in
Tuning Frequency: 33 Hz
SEALED ENCLOSURE
Internal Volume: 1.25 ft3
Material Thickness: 0.75 in