Kicker 49PTRTP12 12" Thin Down-Firing Car Audio 500W Powered Subwoofer Enclosure
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
PTRTP Powered Down-Firing 12” EnclosureThe PTRTP combines an active, award-winning CompRT subwoofer, a passive reFLEX sub, and a power-matched, built-in amplifier for an efficient, pounding bass solution for your ride.Hard-Hitting Bass in a Single Package
  • Compact, factory-tuned enclosure for tight locations to fit many trucks and SUVs
  • Two models available – 12-inch sub with 500-watt amp, or a 10-inch sub with 400-watt amp
  • Amp is built-in and power-matched for hard-hitting bass
  • Easily integrates with factory system
  • Down-firing for ultimate driver protection
  • Thick, tough internal bracing to resist stacking weight
  • Active CompRT Sub matched with passive reFLEX™ sub for extra output
  • Remote bass control included
Specifications
  • TYPE: powered down-fire
  • WOOFER SIZE (in, cm): 12, 30
  • RMS POWER (watts at 14.4v): 500
  • PHASE SWITCH: 0-180°
  • FREQUENCY RESPONSE (Hz): 25-120
  • S-TO-N RATIO (A-weighted, re: rated power): >90dB
  • INPUT SENSITIVITY: Low Level – 125mV-5V; High Level – 1V-40V
  • CROSSOVER: active 12dB/octave, variable 50-120Hz low pass; 12dB/octave, high pass at 25Hz
  • KickEQ™ BASS BOOST: variable to +6dB, centered at 40Hz
  • BOX HEIGHT (in, cm): 6-1/2, 16.6
  • BOX DEPTH (in, cm): 14-5/8, 37
  • BOX WIDTH (in, cm): 27-1/2, 70
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Remote bass control included
Specifications
  • TYPE: powered down-fire
  • WOOFER SIZE (in, cm): 12, 30
  • PHASE SWITCH: 0-180°