Focal ISTOY165 Integration Series 2-Way 6.5" Component Speaker Kit for Select Toyota Vehicles
Product image 4
2-Way Component Kit dedicated to Toyota ISTOY165 is a two-way component kit with a 6.5" woofer and a tweeter enabling to equip factory locations up front and improving the musicality of numerous Toyota models. Reliable neutral and powerful the compactness and the ergonomics of the IS 165TOY makes it easy to integrate thanks to the factory connectors. Focal Technologies for Improved Musicality: Toyota speaker driver kits use benchmark technologies for a great musicality and value for money: a glass fibre cone with butyl suspension for improved neutrality and impressive bass TIS 1.5 aluminium inverted dome tweeter for increased precision in the high frequencies. Thanks to their high efficiency (over 90dB) they provide excellent dynamics using the original head unit. In addition to providing a quick and easy way to enhance OEM systems these speaker drivers provide high power handling allowing them to be used with a power amplifier resulting in an even more remarkable high-fidelity system. What Makes the Difference: Easy Installation Respect of the original Toyota connectors Compact tweeter for better adaptation in factory location Better precision in high frequencies High-density rubber ring for acoustic sealing with the door panel Car Compatibility (front installation): Corolla Auris Yaris/Vitz Innova Fortuner *Non-exhaustive list of vehicles subject to adaptation of the tweeter and the connector depending on the countries and models Specifications: woofer: 6-1/2? (165mm) Voice-coil diameter: 1? (25mm) Magnet: 3-1/3? (85mm) tweeter: Aluminum inverted dome compact tweeter max power: 120 Watts nominal power: 60 Watts RMS sensitivity: 91 dB impedance: 4 Ohms frequency response: 60Hz – 20kHz
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Focal ISTOY165 Integration Series 2-Way 6.5" Component Speaker Kit for Select Toyota Vehicles | Car Toys