ASYLUM CFRSEPERATES6.5 6.5" Component Speakers
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Key Technical Specifications
  • Power Handling: 50 Watts RMS | 100 Watts Peak.
  • Tweeters: 1 " silk dome swiveling tweeters for precise high-frequency detail and adjustable imaging.
  • Impedance: 3 Ohm design, which allows the system to draw more power from your amplifier or head unit for increased efficiency and output.
  • Bonus Materials: The kit includes two 12" x 24" sound damping sheets to help reduce vehicle vibrations and external road noise for a cleaner listening experience.
Crossover
Sound Damping Sheets Included
1" Silk Dome Swivel Tweeter
3 Ohm
Lower impedance speakers (like 3 ohms) allow more energy flow from the amplifier. This efficiency means you can achieve good volume levels without excessive power consumption.
Aluminum Speaker Baskets
Aluminum baskets are known for their robustness and longevity.
  • Aluminum’s strength allows it to support large magnets used in powerful speakers.
Woven Cone
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Technical Specifications
Crossover
Sound Damping Sheets Included
1" Silk Dome Swivel Tweeter
3 Ohm
Aluminum Speaker Baskets
Woven Cone
ASYLUM CFRSEPERATES6.5 6.5" Component Speakers | Car Toys