Asylum CFRCOAX6.5 6.5" Coaxial Speakers 1" Silk Dome Tweeter
Product image 1
6.5" 3-Ohm, 2-Way Red Carbon Fiber, 1" Silk Dome Swiveling Tweeter,(includes 2 pcs of 12" x 24" CFD-BR Sound Damping sheets), 50W RMS/100MAX, pair
SOUND DAMPING SHEETS INCLUDED:
1" SILK DOME SWIVEL TWEETER:
3 Ohm:
Lower impedance speakers (like 3 ohms) allow more energy flow from the amplifier. This efficiency means you can achieve good volume levels without excessive power consumption.
Aluminum Speaker Baskets:
Aluminum baskets are known for their robustness and longevity.
  • Aluminum’s strength allows it to support large magnets used in powerful speakers.
Woven Cone:
This reduction in resonances contributes to cleaner sound and improved clarity
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
SOUND DAMPING SHEETS INCLUDED:
1" SILK DOME SWIVEL TWEETER:
3 Ohm:
Aluminum Speaker Baskets:
Woven Cone:
Asylum CFRCOAX6.5 6.5" Coaxial Speakers 1" Silk Dome Tweeter | Car Toys